Będą festiwale, będą spektakle, będą warsztaty i … premiera!

Końcówka sezonu obfituje w tym roku w wiele wydarzeń w polskiej  pantomime. Będą festiwale, będą spektakle, będą warsztaty i … premiera!

fot. Kasia Bąba

fot. Kasia Bąba

Zacznijmy od bieżącego weekendu. Najważniejsze teatry pantomimy w Warszawie i Wrocławiu zapraszają na spektakle repertuarowe. Zobaczyć będzie można spektakl „Marcel” (reż. Lionel Menard) Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy – barwną historię z marzeniami w roli głównej – oraz spektakl „Pustka. Pustynia. Nic.” (reż. Leszek Bzdyl) , czyli wariacje gombrowiczowskie Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Oba spektakle grane będą po raz ostatni w tym sezonie.

fot. Bartłomiej Jan Sowa

fot. Bartłomiej Jan Sowa

Z Wrocławskim Teatrem Pantomimy nie rozstajemy się na długo. Już 27. 28. i 29. maja na Scenie na Świebodzkim wrocławskiego Teatru Polskiego zobaczyć będzie można „Batory_trans” – spektakl w reżyserii Martyny Majewskiej nominowany do tegorocznej nagrody WARTO 2016. Artyści zabiorą widzów w podróż po Atlantyku. Nie zabraknie skandali, czysto ludzkich wątpliwości, ekscytacji i szczerych wyznań, a wszystko w miłej dla oka i ucha atmosferze.

Wywiad z reżyserką dla pantomima polska.pl możecie przeczytać tutaj.

A co w Krakowie? Warsztaty z Teatrem Nicoli. Warto dodać: bezpłatne warsztaty. Podczas czterodniowego cyklu warsztatów (16. 17. 18. 19. maja), uczestnicy zapoznają się z teatrem ruchu, tańca improwizacji i pantomimą. Pojawią się elementy żonglerki, akrobatyki i niemego kina. Brzmi zachęcająco? To nie wszystko: spośród uczestników warsztatów wybranych i zaproszonych do kolejnego etapu zostanie kilka osób. One, pod okiem Mikołaja Wiepriewa, stworzą spektakl, który zostanie zaprezentowany podczas Światowych Dni Młodzieży!
UWAGA! Warsztaty kierowane są do wszystkich chętnych.

Więcej informacji tutaj.

Teatr Sztuki Mimu; fot. Julia Mieczkowska, na zdjęciu Stefan Niedziałkowski

Teatr Sztuki Mimu; fot. Julia Mieczkowska, na zdjęciu Stefan Niedziałkowski

Miłośnicy pantomimy prosto z warsztatów w Krakowie powinni przyjechać do Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie. Dlaczego? 21. i 22. maja odbędą się tam VIII Międzynarodowe Prezentacje Teatru Sztuki Mimu. W ramach tego wydarzenia zobaczyć będzie można 2 prezentacje: spektakl „Kreator” (reż. Stefan Niedziałkowski) oraz występ JIDAI – zaproszonego specjalnie na tę okazję. W tegorocznej edycji zrezygnowano z regularnych warsztatów. Jednak każdego wieczoru, po krótkiej przerwie, odbędą się wykłady-demonstracje artystów.

Więcej na temat VIII Międzynarodowych Prezentacji Teatru Sztuki Mimu możecie przeczytać tutaj.

Nie sposób nie wspomnieć o dwóch ciekawych wydarzeniach. Spotkania z pantomimą organizowane przez Teatr pod Kolumnami, oraz Fundację Sztuka Ciała są wydarzeniami zupełnie ze sobą niezwiązanymi, choć jednogłośnie świadczą o dużej potrzebie krzewienia sztuki mimu i zaangażowaniu jej pasjonatów i twórców.

Fundacja Sztuka Ciała w Warszawie otwiera cykl spektakli w ramach projektu „Spotkania z Pantomimą”. 29. maja zaprezentowany zostanie spektakl  „Wombat nie śpi”. „Spektakl powstał z pragnienia zapewnienia niezwykłych doznań teatralnych dzieciom w wieku 1-5 lat, które w specyficzny sposób patrzą na świat” – czytamy na stronie wydarzenia. Inicjatywa świetna, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że dla młodych widzów będzie to pierwsze spotkanie ze sztuką mimu. Wstęp na spektakl będzie wolny, a po występie widzowie zaproszeni zostaną do zabawy w specjalnie zbudowanej, sensorycznej scenografii.

Odwiedź stronę wydarzenia.

Spotkań z pantomimą nie zabraknie także we Wrocławiu. 18. czerwca rusza pierwsza edycja Wrocławskich Spotkań z Pantomimą, Mimem i Teatrem Ruchu MIMESIS. Inicjatywa w 100% oddolna, organizowana przez młodzież związaną z Teatrem Pod Kolumnami.
Spotkania mają stać się platformą wymiany doświadczeń młodych twórców, promowaniem artystów i samej sztuki, a także integracją amatorskich zespołów teatralnych z całej Polski. Warunkiem koniecznym uczestnictwa w Spotkaniach jest utrzymanie przedstawienia w konwencji teatru pantomimy bądź, szerzej, ruchu.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

W czerwcu we Wrocławiu będzie miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie. Premiera we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. To już czwarta nowość w tym, jubileuszowym dla Teatru sezonie. Tym razem mimowie z Wrocławia wraz z reżyserem, Maćko Prusakiem, zmierzą się z „Bachantkami”. Inscenizacja inspirowana zarówno tekstem Eurypidesa, jak i innym dziełem literackim – „Teoremą” Pasoliniego – będzie nawiązywał do spektaklu Henryka Tomaszewskiego „Przyjeżdżam jutro” z 1974 roku, który osadzony był na tych samych działach.

Zwieńczeniem sezonu i prawdziwą ucztą dla miłośników pantomimy będzie XVI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu, który odbędzie się, jak co roku, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (10-19. czerwca). Program Festiwalu jest nadal nieznany, ale przyglądając się poprzednim edycjom możemy być spokojni o wysoki poziom prezentowanych spektakli. Festiwal co roku skupia najwybitniejszych artystów z całego świata, organizowane są otwarte warsztaty, dla wszystkich, którzy sztukę mimu pragną poznawać od strony praktycznej. Pewnego rodzaju tradycją stał się już Wieczór Współczesnej Pantomimy, czyli kalejdoskop krótkich form pantomimicznych – świetna okazja aby w jeden wieczór zapoznać się z różnorodnością sztuki mimu. Kogo zobaczymy w tym roku?

Więcej informacji… niebawem.

 

Paulina Staniaszek

 

 

Edit: Napływają do nas informacje o kolejnych wydarzeniach:

 

WROCŁAW:
4. 06 Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego w czerwcu będzie w Łodzi, gdzie wystawi spektakl „Hydrokosmos” w ramach VI Międzynarodowy Festiwal Teatralna Karuzela
POZNAŃ:
21.05  w sobotę o 20:30 „Devils revolution” w Akademii Sztuk Scenicznych w Poznaniu,
12.06 premiera nowego spektaklu „Nocne strachy”, spektakl, który można byłoby zakwalifikować jako „mime musical”, co więcej – dla dzieci.