List otwarty ws. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu

Przyszłość Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu stanęła pod znakiem zapytania, ze względu na brak dofinansowania realizacji tegorocznej edycji. Bartłomiej Ostapczuk – dyrektor Festiwalu – wystosował do Ministra Piotra Glińskiego otwarty list.

 

Sz. P. Piotr Gliński
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Szanowny Panie Ministrze,

 

pozwalamy sobie napisać do Pana w związku z sytuacją, w jakiej znalazł się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu.

 

Przez ostatnie 17 lat tworzyliśmy wydarzenie teatralne uznawane za jedno z najważniejszych na świecie w swojej kategorii. Festiwal jest kontynuacją tradycji pantomimy, sztuki posiadającej w naszym kraju silne korzenie. Jest to zarazem jedyny festiwal sztuki mimu w Polsce. Wypełnia on lukę, jaką powoduje nieobecność tej dziedziny sztuki na kulturalnej mapie Polski, popularyzując ten rodzaj teatru.

 

W związku z brakiem wsparcia ze strony MKiDN stajemy w obliczu braku możliwości kontynuowania naszych działań.

 

Na naszym Festiwalu mistrz tej sztuki Marcel Marceau prowadził swoje legendarne warsztaty, a rozmowy z nim przyczyniły się bezpośrednio do powstania Warszawskiego Centrum Pantomimy. Na Festiwalu co roku można śledzić rozwój znanych już publiczności grup teatralnych, między innymi Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Prezentujemy także zespoły wcześniej w Polsce nie oglądane.

 

Dzięki wyjątkowemu programowi Festiwal już dawno przekroczył granice naszego kraju, a w trakcie każdej edycji część widowni stanowi publiczność międzynarodowa, która przyjeżdża do Polski specjalnie na Festiwal. Co roku, oprócz spektakli, proponujemy otwarte warsztaty, wykłady oraz spotkania z artystami. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu jest więc prawdziwym świętem teatru, zarówno w Polsce jaki i w Europie, będąc jednocześnie wspaniałą promocją naszego kraju.

Świadomie pozostajemy w naszych artystycznych propozycjach z dala od przemocy i prowokacji, wierząc, że sztuka powinna budować i skłaniać do refleksji.

 

Brak wsparcia ze strony MKiDN uniemożliwi realizację kolejnej, XVIII edycji Festiwalu i przyczyni się do zanikania tej wyjątkowej i pięknej sztuki.

 

Stąd zwracamy się do Pana Ministra o pozytywne rozpatrzenie odwołania dotyczącego wniosku o dofinansowanie organizacji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu w Teatrze Dramatycznym m.st. Warszawy.

 

Z poważaniem,

Bartłomiej Ostapczuk
Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu