O pantomimie słowami.

Czasami, zamiast milczeć o tym, o czym nie można mówić, należy coś napisać. Wspominać, przytaczać i pielęgnować. Najlepszym ku temu sposobem są publikacje. I choć w Polsce książek o pantomimie jak na lekarstwo, warto wspomnieć o tych, które wydano.

 

Na przestrzeni ostatniego roku na polskim rynku wydawniczym ukazał się dwie ważne publikacje o teatrze pantomimy. Po pierwsze duża, wyczerpująca praca Tadeusza Prusińskiego o olsztyńskiej pantomimie głuchych Bohdana Głuszczaka. „Milczący komedianci” to geneza, kontekst i historia olsztyńskiego teatru. Mnóstwo wyjątkowych zdjęć, fragmenty notatek, recenzji, a nawet scenariusze pantomimicznych przedstawień. Kompendium wiedzy o teatrze, którego już nie ma, ubrane w barwną, gawędziarską narrację. Lektura i obowiązkowa, i przyjemna.

 

Jest tylko jeden minus. Książka jest nie do kupienia. Jako publikacja zrealizowana w ramach projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie jest nie przeznaczona do sprzedaży.

 

STA_9274-2Drugim ważnym wydaniem jest „Teatr mój widzę kuliście”, czyli jeszcze raz o Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Książa wyszła w związku z obchodami 60-lecia działalności teatru. Poza jego historią znajdziemy tu też kilka wywiadów, ujęć teoretycznych i kronikę. Wiele artykułów poświęcona jest samemu mistrzowi Tomaszewskiemu. Ta bogato ilustrowana pozycja powinna znaleźć się w biblioteczce każdego miłośnika sztuki mimu.

 

STA_9282-5Przy okazji warto też wspomnieć o nieco starszej publikacji. W 2014 roku wyszedł album ze zdjęciami ze spektakli Teatru Sztuki Mimu Stefana Niedziałkowskiego. To podróż po ośmiu realizacjach, które zostały ujęte i udostępnione nam w licznych fotografiach. Ciekawy album, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że spektakle Stefana Niedziałkowskiego grane są bardzo rzadko, a często mają charakter prezentacji jednorazowych, unikalnych.

 

W związku z naszym małym świętem – Światowym Dniem Pantomimy – które przypada na 22.marca, czyli dzień urodzin Marceala Marceau, PantomimaPolska.pl wraz z Księgarnią Instytutu Teatralnego „Prospero” przygotowała dla was małą niespodziankę. Począwszy od 22. marca, aż do końca miesiąca na hasło ”PANTOMIMA” możecie kupić publikacje dotyczące pantomimy taniej.

 

Na książki „Teatr mój widzę kuliście” (ostatnią publikację Wrocławskiego Teatru Pantomimy) otrzymacie 20% rabatu! Natomiast na album „Teatr Sztuki Mimu” aż 50%!

 

Spieszcie do Instytutu Teatralnego – kto pierwszy ten lepszy. Egzemplarzy nie zostało już wiele. Aby dokonać zakupu przez internet piszcie na tomasz.walter@instytut-teatralny.pl nie zapominając oczywiście o haśle promocyjnym.