60 lat teatru Tomaszewskiego!

Już niedługo rozpoczną się obchody 60. jubileuszu Wrocławskiego Teatru Pantomimy. W programie znajdą  się m.in. spektakle, wykład, projekcja, a także premiera najnowszej publikacji poświęconej pantomimie!

 

jubileusz-offic

 

W ramach nadchodzących obchodów zobaczyć będzie można wszystkie spektakle, które premierę miały w jubileuszowym, 60. sezonie WTP. Będą to więc: Hydrokosmos – spektakl dla dzieci w reż. Konrada Dworakowskiego, BATORY trans w reż. Martyny Majewskiej, Pustka. Pustynia. Nic. w reż. Leszka Bzdyla oraz Bachantki w reż. Maćko Prusaka. To jednak nie wszystko. Organizatorzy przygotowali dla nas także projekcję zrealizowanego jezcze przez mistrza Henryka Tomaszewskiego spektaklu „Tragiczne gry”.

 

materiał: kulturaonline.pl

materiał: kulturaonline.pl

Jest to  przedstawienie ufundowane, jak zwykle w przypadku teatru Tomaszewskiego, na dziele literackim. W tym przypadku na dwóch: „Te Deum” oraz „Śmierć lalki” Ferdinanda Brucknera. Zestawienie ze sobą dwóch odmiennych losów bohaterek – kobiety skazanej na wózek inwalidzki, oraz salonowej piękności – jest pretekstem do namysłu nad przemijającym blichtrem i niemożnością ucieczki od przypisanego nam nieszczęścia. Powrót do tego spektaklu to powrót do wspomnień o całym dorobku artystycznym Tomaszewskiego, jego recepcji i znaczeniu. Był to bowiem ostatni zrealizowany przez spektakl.

 

W ośmiodniowym programie nie zabraknie też wykładu, przygotowanego przez Leszka Bzdyla – współzałożyciela Teatru Dada von Bzdülöw – Tomaszewski – przyczynek do remiksu:

„To będzie o mnie. A o kim, o czym to ma być, jak nie o mnie? To będzie o człowieku, który jest przetworzeniem myśli poprzedniego człowieka, który przetworzył myśli swojego poprzednika, który przetworzył.(…)
To będzie o mnie. Powielany od lat biogram potwierdzający moje profesjonalne predyspozycje zaczyna się od słów: «na początku był Teatr Henryka Tomaszewskiego». Biogram Henryka Tomaszewskiego, tak jak i każda opowiastka z wywiadów o początkach jego kariery, zaczyna się od frazy: «na początku było Studio Dramatyczne Iwo Galla». Byłem w jego Teatrze dwa lata i dziewięć miesięcy. Studio Iwo Galla w Krakowie działało trochę ponad sezon. Co takiego włożył Iwo Gall, współpracownik Osterwy, w trakcie rocznej edukacji do głowy młodego Tomaszewskiego, że ten do końca życia wymieniał go jako swojego nauczyciela? Co takiego Tomaszewski włożył do mojej, że od ponad dwudziestu lat niczym mantrę wymieniam jego nazwisko? ”

 

Wisienką na torcie dla wszystkich pasjonatów pantomimy będzie premiera najnowszej publikacji o teatrze Henryka Tomaszewskiego. Czym będzie książka pt. „Teatr swój widzę kuliście”?
Więcej informacji w przyszłym tygodniu!

 

Zobacz szczegółowy program jubileuszu i informacje o biletach [link]