MATERIA PRIMA – zawsze w dobrej formie.

W Krakowie trwa właśnie Festiwal Materia Prima. Prawdziwa uczta dla spragnionych oczu pięknych form. Na tegoroczną odsłonę organizatorzy kazali nam czekać dwa lata. Można jednak przyznać – było warto. Program tegorocznej edycji jest bogaty i różnorodny. Zespoły z Francji, Holandii, Kanady, Litwy, Niemiec, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Włoch i Wietnamu zaprezentują wyselekcjonowane przez Alfreda Weltscheka spektakle.

 

TAMTAM objektentheater)„Herosi z żelaza i inni …” © Femke Teussink

TAMTAM objektentheater)„Herosi z żelaza i inni …” © Femke Teussink

Materia Prima to festiwal teatru formy. Spodziewać się więc można wyszukanej plastyki prezentowanych spektakli, wysokich walorów estetycznych i nieoczywistej narracji, w której obraz wiedzie prym. Podobnie jak w teatrze pantomimy, tak tu słowo nie jest esencją ani nośnikiem treści. Twórcy teatru plastycznego proponują widzom spotkanie. Uchylają drzwi do świata wyobraźni i zrealizowanej wrażliwości. Zapraszają do wspólnego nie tylko przeżycia spektaklu, ale w pewnym sensie do wspólnego jego kreowania. Bowiem tylko w połączeniu z percepcją widza – odniesieniem do jego własnych przeżyć i wyobrażeń, kalejdoskop pozornie bezznaczeniowych obrazów może ułożyć się w formę poruszającą, zrozumiałą i pełną treści.

 

Jeśli ktoś nie spotkał się jeszcze z taką formą, warto dać jej szansę. Jak wspomina dyrektor artystyczny festiwalu Adolf Weltschek w jednym z wywiadów: teatr plastyczny jest rzadkością w monokulturze teatralnej, która nas zdominowała. Monokulturze, która na piedestale stawia spektakle przede wszystkim dramatyczne, które za zadanie mają zobrazowanie chaosu i brzydoty świata. Jeśli ktoś jest już nimi zmęczony, warto przypomnieć sobie jak to jest obcować z pięknem. Zwłaszcza, że jeszcze do soboty jest to niezwykle proste. Wystarczy wybrać się do teatru.

 

Spektakle, które jeszcze można zobaczyć w ramach festiwalu:
EROSI Z ŻELAZA I INNI…
TAMTAM OBJEKTENTHEATER (HOLANDIA)

 

BODY_REMIX/ GOLDBERG_VARIATIONS
COMPAGNIE MARIE CHOUINARD (KANADA)

 

ARIA
NOGRAVITY DANCE COMPANY (WŁOCHY)

 

LA VERITÀ
COMPAGNIA FINZI PASCA (SZWAJCARIA)

 

HORROR
JAKOP AHLBOM (HOLANDIA)