PROGRAM XVIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu.

fot. Jose Angel

fot. Jose Angel

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu to przegląd najciekawszych dróg rozwoju teatru pantomimy na współczesnych scenach Europy.

 

Podczas tegorocznej edycji, pomimo jej niewielkich rozmiarów, staramy się ukazać pełnię tej sztuki. Wychodząc z założenia, że językiem pantomimy nie powinniśmy mówić o wszystkim, a jedynie o rzeczach, które naprawdę potrafią poruszyć, zaprosiliśmy zespoły, które w sposób umiejętny łączą wartościowe treści z atrakcyjną formą ich ukazania.

 

Festiwal to święto pasjonatów tej sztuki oraz niepowtarzalna szansa dla widzów, którzy chcieliby zrozumieć z czego wynika tak wielka popularność teatru pantomimy na świecie.
„Wieczór współczesnej pantomimy”, jak zawsze w składzie międzynarodowym, ukaże dużą różnorodność sztuki pantomimy oraz jej otwartość na nowe spojrzenie.

 

Francuski Zespół Mangano-Massip zabierze nas w niepokojącą podróż do świata otaczających nas symboli.

 

Najnowszy spektakl rosyjskiego teatru Derevo to mistrzowski pokaz umiejętności i wrażliwości tej legendarnej, istniejącej od 30 lat grupy teatru fizycznego.

Mai Rojas and The Sculptors of the Air Company z Hiszpanii, którzy goszczą na naszym festiwalu po raz pierwszy, zaprezentują interesujące połączenie muzyki ze sztuką mimu najwyższej klasy.

Wszystkie spektakle tegorocznego Festiwalu będą wystawione w Polsce po raz pierwszy. Tradycyjnie zapraszamy na otwarte warsztaty teatralne, prowadzone przez uznanych pedagogów z Hiszpanii, Polski i USA oraz do udziału w spotkaniu ukazującym historię pantomimy w Europie.

Chciałbym złożyć podziękowania Dyrekcji Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy za umożliwienie dbania o rozwój tak delikatnej i wrażliwej sztuki jaką jest pantomima, a Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego za zwrócenie uwagi na nasz głos i wsparcie idei festiwalu.

 

Wierzę, że nasze tegoroczne spotkanie będzie dla Państwa piękną teatralną podróżą, odkrywającą siłę sztuki teatru poza słowami.

Serdecznie zapraszam

Bartłomiej Ostapczuk – Dyrektor Artystyczny Festiwalu.

Szczegółowy program TUTAJ.

foto kasia bąba www-3273

fot. Kasia Bąba

10 czerwca Ndz. g.19.00 – Scena Na Woli

WIECZÓR WSPÓŁCZESNEJ PANTOMIMY

Wieczór teatralny, który stał się tradycją naszego Festiwalu konfrotnuje różne techniki, style i formy teatru pantomimy. Do udziału w prezentacjach zostali zaproszeni artyści pochodzący z różnych miejsc na świecie, którzy prezentują charakterystyczne dla ich pracy krótkie formy teatralne. Ten wyjątkowy wieczór swojego ostatecznego kształtu nabiera na kilka godzin przed samą prezentacją. Wieczór, w którym zobaczymy kilkudziesięciu artystów będzie prezentacją różnorodną, ukazującą często odmienne oblicza współczesnej sztuki teatru pantomimy.

 

Yves Marc11 czerwca Pn. g.19.00 – Scena Przodownik

SPOTKANIA Z PANTOMIMĄ – YVES MARC -wstęp wolny

Autor, aktor, dyrektor, profesor – kierownik artystyczny La Ferme de Trielle. Wspólnie z Claire Heggen jest od roku 1975 dyrektorem artystycznym Théâtre du Mouvement. Współzałożyciel Les Transversales, Europejskiej Akademii Sztuk Gestu. Jeden z prowodyrów GLAM (francuskiego ruchu dla Sztuki Mimu i Teatru Gestu). Synergolog i technik NLP (programowania neurolingwistycznego). Student mistrza sztuki mimu Etienne Decroux Studiował też z Moshe Feldenkrais, szkolił się w śpiewie klasycznym i różnych formach ruchu (sport, taniec, techniki somatyczne itd.). Przez ostatnie 40 lat stworzył, wspólnie z Claire Heggen, program badawczy, zgłębiając motywy, takie jak : teatralność ruchu, zwierzęcość, ludzki chód, muzykalność ruchu, sposób, w jaki ciało wyraża myśli i emocje itp… Wyreżyserował około 20 najważniejszych spektakli swojego zespołu. W roku 2012 stworzył solo : Ce Corps qui Parle (To Ciało, Które Przemawia), wystawiane w Avignon, Montrealu, Brukseli i na wielu francuskich festiwalach… Grał w spektaklach wystawianych przez Théâtre du Mouvement w ponad 60 krajach. Prowadzi zajęcia warsztatowe we Francji i za granicą: w narodowych szkołach teatralnych i cyrkowych.

To już 4 spotkania z Pantomimą.
Ich celem pantominą jest przybliżenie sylwetek najważniejszych twórców teatru pantomimy. Tegorocznym gościem będzie Ives Marc, współzałożyciel i dyrektor artystyczny jednej z najstarszych i najbardziej znanych grup teatru niewerbalnego we Francji – Théâtre du Mouvement.

Rozmowa wzbogacona zostanie prezentacją fragmentów spektakli oraz pokazami w wykonaniu Ives Marca.

 

 

_GID425614 czerwca g.19.00 – Scena Na Woli

„REMANENCE” Mangano Massip Company – Francja

Kiedy ruch po raz pierwszy nabiera sensu? Kiedy staje się znaczący? Powtarzalny ślad, który zostawiamy za sobą, staje się drogą, kierunkiem, oznaczonym i rozpoznawalnym kursem. Jest to język przestrzeni obecny w naszej cywilizacji, forma pisma: czytanie krajobrazu niczym pergaminu…

Jeśli tylko każdy z naszych ruchów pozostawiłby ślad, dostrzeglibyśmy pojawienie się człowieka witruwiańskiego w centrum swej własnej sfery działania.

 

 

 

01_DEREVO_Last_Clown_Photo_Elena_Yarovaya

fot. Elena Yarovaya

16 czerwca Sb. g 19.00 – Scena Na Woli

„LAST CLOWN ON EARTH” Derevo Theatre – Rosja

Teatr Derevo w swoim najnowszym spektaklu działa poprzez sztukę mimu, taniec butoh oraz spektakularną oprawę wizualną i dźwiękową. Anton Adasinsky zapewnia nieśmiertelność archetypowi klauna – pełnego wewnętrznej radości, a jednak uwięzionego w nieskończonym cyklu ponoszenia ofiary i odrodzenia.
“Teatr fizyczny w swej najbardziej brawurowej i spektakularnej formie. Oczarowuje i zarazem zadziwia.”(Metro).
“Ich senne wizje chwytają za serce… moc i brudne piękno tej grupy chwytają niczym imadło” (Sunday Independent).

 

 

fot. Jose Angel

fot. Jose Angel

17 czerwca Ndz. g. 19.00 – Scena Na Woli

„EVERY MEMORY HAS A SONG” Mai Rojas and The Sculptures od the air Company – Hiszpania

Mężczyznę cierpiącego na bezsenności gnębią wspomnienia. Otwiera zapomniany dziennik… wracają zapachy, widoki, kolory, a melodia piosenki przenosi go do ważnych chwil jego życia.

Spotykamy go jako dziecko, w rodzinnych stronach, w towarzystwie dwójki najlepszych przyjaciół. Bawią się wspólnie, dorastają dzieląc się nie tylko opowieściami. Przewracamy kolejne strony i widzimy, że jako nastolatkowie odkrywają swoje ciała.

Z kolejno przekładami kartkami wracają wspomnienia kłótni, zazdrości, miłości i złamanych serc.

To mapa życia, pokazująca intymne relacje, utkana melodią i ruchem. Piękna i zręczna inscenizacja, pełna poetyckich momentów, z odrobiną humoru, gdzie każde wspomnienie jest owinięte w suitę znanych utworów.