Zadać Gombrowiczowi cios!

Po 26 latach Leszek Bzdyl wraca do Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Tym razem jako reżyser zbliżającej się premiery przedstawienia Pustka. Pustynia. Nic., które powstaje z wariacji nt. Dzienników Witolda Gombrowicza. Premiera 8 marca na Scenie na Świebodzkim.
Drodzy Państwo.
Zadać Gombrowiczowi cios! Zrobić z Gombrowicza pantomimę!
Odebrać mu słowa i zostawić tylko ciała, ciała uwikłane w inne ciała! Człowieka postawić przed człowiekiem. W pustce. Niech wije się przed tym drugim, niech staje się tym drugim mimowolnie, niech pod ciężarem drugiego człowieka zmienia się, niech gubi się w drugim, trzecim, czwartym człowieku!
Widza nasączyć namiętnościami i abstrakcjami, chaosem i kalkulacją. Niech ogląda te… te golgoty!
Ten Spektakl to przejaw pychy. To skandal i profanacja. Poniedziałek – Gombrowicz, wtorek – Gombrowicz, środa – Gombrowicz, czwartek – My. Gombrowicz wlazł w nas. My wleźliśmy w Gombrowicza. Za chwilę my wleziemy w Was. I już nikt nie będzie wiedział kim jest w tym błądzeniu po Pustyni.
Jeśli Marian… jeśli Witold… jeśli ten Gombrowicz przekonywał, będąc u końca swojej drogi naznaczania świata sobą, że chce napisać coś, co umyka kategoriom literackim, co nie byłoby ani powieścią, ani dramatem i co oparte byłoby na relacji tylko dwóch postaci: Człowieka i Cierpiącej Muchy, to czy sam siebie nie niwelował, czy sam siebie nie redukował do roli obserwatora… do roli obserwatora fabuły bez historii… czy sam nie wyznaczał kierunku dla tego uwalniającego „Nic”?
Pantomima. „Pustka. Pustynia. Nic.” I imaginarium ludzkich poruszeń!
Zapraszamy. Bawcie się dobrze!
Leszek Bzdyl
 

Pustka. Pustynia. Nic. jest próbą przełożenia formy i tematów, które frapowały autora Dzienników, na język pantomimy. Jest ciosem w językowe konteksty i uwikłania w twórczości Witolda Gombrowicza; jest skandalem i profanacją, próbą zagubienia człowieka w drugim, trzecim i czwartym człowieku. Niech wije się jeden przed drugim, niech klęka, niech nie ma wyjścia i drogi ucieczki.

Pustka. Pustynia. Nic. to pierwsze przedstawienie Bzdyla we Wrocławskim Teatrze Pantomimy, gdzie w latach 1987-1990 był aktorem-mimem w zespole Henryka Tomaszewskiego.

Na scenie zobaczymy Agnieszkę Dziewę, Paulinę Jóźwin, Monikę Rostecką, Jana Kochanowskiego i Zbigniewa Koźmińskiego.

 

Kolejne przedstawienia: 9 marca, 1-3 kwietnia, godz. 19.00, Scena na Świebodzkim.

Rezerwacje biletów: 71/337 21 03.

 

Pustka. Pustynia. Nic._10_fot Bartłmiej Sowa Pustka. Pustynia. Nic._09_fot Bartłmiej Sowa Pustka. Pustynia. Nic._08_fot Bartłmiej Sowa Pustka. Pustynia. Nic._07_fot Bartłmiej Sowa Pustka. Pustynia. Nic._06_fot Bartłmiej Sowa Pustka. Pustynia. Nic._05_fot Bartłmiej Sowa Pustka. Pustynia. Nic._04_fot Bartłmiej Sowa Pustka. Pustynia. Nic._03_fot Bartłmiej Sowa Pustka. Pustynia. Nic._02_fot Bartłmiej Sowa Pustka. Pustynia. Nic._01_fot Bartłmiej Sowa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

—————————–

Reżyseria: Leszek Bzdyl

Scenografia: Maciej Chojnacki

Muzyka: Mikołaj Trzaska

Ruch sceniczny i obsada: Agnieszka Dziewa, Paulina Jóźwin, Monika Rostecka, Jan Kochanowski, Zbigniew Koźmiński

Premiera 8 marca /Scena na Świebodzkim/