PROGRAM XVII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZTUKI MIMU

teaserbox_59473893Od 10 do 18 czerwca 2017 r. Warszawa po raz siedemnasty stanie się stolicą pantomimy. W tych dniach w Teatrze Dramatycznym odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Miłośnicy teatru, w którym słowa wyrażane są poprzez ruch, taniec i gest, po raz kolejny znajdą tu spektakle będące świadectwem rozwoju pantomimy na świecie.

 

Nie sposób wskazać, które z wydarzeń festiwalowych oczarują widzów najbardziej. Mam nadzieję, że znajdzie się wielu chętnych, by wziąć udział w podróży przez świat pantomimy, z jej wieloma odcieniami i wszystkimi różnicami. Trzeba było czekać cały rok, by znów mieć tę szansę. Nie zmarnujmy jej! W programie kilka spektakli, słynny Wieczór współczesnej pantomimy, spotkanie poświęcone historii sztuki mimu. W trafcie festiwalu jego goście poprowadzą także warsztaty (informacje i zapisy: warsztaty@mimowie.pl).

 

 

Oto program XVII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SZTUKI MIMU:

 

10 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

„CITY LIGHTS”/„ŚWIATŁA MIASTA” – BODECKER & NEANDER COMPAGNIE Francja/Niemcy – polska premiera

Bodecker & Neander Company wystąpią na festiwalu już po raz dziewiąty. W najnowszym spektaklu zabiorą widzów w podróż przez tajemnice miasta, jego obrzeża, dworce, ulice oraz przechodniów, którzy również kryją wiele niespodzianek.

Reżyseria Lionel Ménard Światła: Werner Wallner

Występują: Aleksander Neander, Wolfram von Bodecker

 

11 czerwca, godzina 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

WIECZÓR WSPÓŁCZESNEJ PANTOMIMY – skład międzynarodowy

Jedna z ulubionych przez widzów pozycji festiwalowych, będąca konfrontacją stosowanych w świecie pantomimy technik, form i stylów. Artyści biorący udział w pokazach pochodzą z różnych krajów, w swojej pracy poruszają się po odmiennych orbitach pantomimy. Widząc ich na jednej scenie, zaczynamy rozumieć, jak wiele odcieni ma sztuka pantomimy.

Wystąpią m.in.: Wolfram von Bodecker (Niemcy), Alexander Neander (Francja), Luisa Braga (Szwajcaria), Mai Rojas (Hiszpania), Bartłomiej Ostapczuk (Polska), Radim Vizvary (Czechy).

 

12 czerwca, 19:00, Scena Przodownik

WIECZÓR HISTORII TEATRU PANTOMIMY impreza towarzysząca

            Spotkanie przybliżające sylwetki najważniejszych twórców teatru pantomimy. Goście: Aleksander Neander z Francji i Wolfram von Boedecker z Niemiec przygotują unikatowy pokaz połączony z rozmową i fragmentami spektakli. Prowadzenie: Bartłomiej Ostapczuk. Wstęp na to wydarzenie jest wolny!

 

13 czerwca, 19:00, Scena Przodownik

„LOST HOTEL” – SINART COMPANY – Ukraina/Polska, pokaz premierowy

Ewelina Grzechnik (aktorka Warszawskiego Centrum Pantomimy) i Artem Manuilow (aktor wywodzący się z Lwowskiego Teatru im. Łesia Kurbasa oraz Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice) w historii spotkania kobiety i mężczyzny. W opisie spektaklu czytamy: „Senne wizje mieszają się z rzeczywistością deszczowego wieczoru, tworząc surrealistyczne obrazy. Przeszłość przenika się z sennym marzeniem oraz z realnością hotelowej przestrzeni”.

Scenariusz i reżyseria: Ewelina Grzechnik, Artem Manuilov

Muzyka: DVA (Bara Kratochvil, Jan Kratochvil)

Scenografia: Barbara Wojtkowiak

 

14 czerwca, 19:00, Scena Przodownik

 „PLAN LEKCJI” – A3 TEATR – Polska

To teatralna opowieść o szkolnej klasie, która zostanie opowiedziana gestem. Przypomnimy sobie wraz z bohaterami rytuały znane w każdej klasie: podpowiadanie, dzielenie się kanapkami, wspólne zabawy.  A3 Teatr zaprasza we wspomnieniową podróż do słodko-gorzkiej przeszłości szkolnej.

Scenariusz, reżyseria: Dariusz Skibiński Muzyka: Jacek Hałas Występują: Dariusz Skibiński, Stanisław Vojtechowski, Jan Kochanowski/Bartłomiej Ostapczuk

 

15 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

„SZKOŁA BLAZNÓW” – WROCŁAWSKI TEATR PANTOMIMY

            W tym roku Wrocławski Teatr Pantomimy przyjeżdża z przedstawieniem, w którym kluczem do odczytania tekstu belgijskiego dramaturga stało się słowo: okrucieństwo. W „Szkole błaznów” wrocławscy mimowie zastanawiać się będą nad losami człowieka rozpatrywanymi właśnie przez pryzmat przemocy i okrucieństwa. Dlaczego? Bo dziś nadal nie radzimy sobie z tymi zjawiskami. W przedstawieniu Zbigniewa Szymczyka temat okrucieństwa pojawi się na wielu płaszczyznach. Co może nas uchronić przed złem? Trzeba zobaczyć, żeby się dowiedzieć.

Scenariusz i reżyseria: Zbigniew Szymczyk

Kostiumy: Wanda Kowalska

Muzyka: Jacek Wierzchowski

Występują: Agnieszka Charkot, Izabela Cześniewicz, Agnieszka Dziewa, Maria Grzegorowska, Paula Krawczyk-Ivanov, Sandra Kromer-Gorzelewska, Agnieszka Kulińska, Anna Nabiałkowska, Monika Rostecka, Artur Borkowski, Anatoliy Ivanov, Jan Kochanowski, Mateusz Kowalski, Piotr Sabat, Mariusz Sikorski, Krzysztof Szczepańczyk

 

18 czerwca, 19:00, Scena Na Woli im. Tadeusza Łomnickiego

„VAI VEM” – GATO SA GROUP – Portugalia

            Goście z Portugalii po raz pierwszy na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Mimu. Co za niespodzianka! „Vai Vem” to spektakl o ludzkim życiu jako swego rodzaju podróży. Cztery postacie, wrak statku i otwarte morze. Nie wiadomo, które podróże są dalsze: te do odległych krain czy wnętrza siebie? Spektakl to pantomimiczna podróż inspirowana migracją jako wizualną przestrzenią oraz fizycznym teatrem jako narzędziem narracji. Uniwersalna opowieść o iluzji, lęku, nadziejach i miłości.

Dramaturgia: Ángela Valderrama

Reżyseria: Juan Carlos Agudelo

Występują: Helena Rosa, Marina Leonardo, Raul Oliveira, Tomás Porto

 

 

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety na wszystkie spektakle można kupić na stronie: http://bilety.teatrdramatyczny.pl/ oraz w kasach Teatru Dramatycznego.

Na wszystkie spektakle festiwalowe bilety kosztują:

normalny: 40 zł

ulgowy: 30 zł

wejściówka: 20 zł

Można też kupić karnety na wszystkie spektakle:

Karnet normalny: 180 zł

Karnet ulgowy: 150 zł

Spora oszczędność!

Cóż mogę powiedzieć: mam nadzieję, że spotkamy się na widowni spektakli tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. Do zobaczenia!

Włodzimierz Neubart