„Opowieść o Piotrusiu i Wilku”, czyli mamy pierwszą pantomimę w 2017!

W tym roku kielecki Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” nie pozwolił zbyt długo czekać miłośnikom pantomimy na nową premierę i jako pierwszy wystawia nową sztukę. Będzie to już drugi w repertuarze teatru spektakl pantomimy oraz druga współpraca Bartłomieja Ostapczuka z kieleckim zespołem. Po nagradzanym spektaklu „Pan Bam i Ptak Agrafka”, przyszedł czas na „Opowieść o Piotrusiu i Wilku”.

 

fot. Paulina Staniaszek

fot. Paulina Staniaszek

„Piotruś i Wilk” Siergieja Prokofjewa ma już 81 lat. Doczekał się wielu wystawień, interpretacji, a także adaptacji. Najwyższy więc czas na pantomimę – przedsięwzięcie jakiego dotychczas nie było. Nie może to być historia przedstawiona jeden do jednego, bo – jak mówi reżyser Bartłomiej Ostapczuk – „sztuka teatru pantomimy charakteryzuje się tym, że pozostawia dużą dowolność interpretacji”. Każda ze scen może być interpretowana na wiele sposobów, a twórcy teatru pantomimy tą wielość i wolnoś pielęgnują.

 

Gdy reżyser teatru pantomimy konfrontuje się z kompletnym dziełem tak literackim, jak muzycznym zawsze staje przed najtrudniejszym zadaniem – nad przełożeniem jego treści na bezsłowną narracje z jednoczesnym zachowaniem czytelności i nie sprowadzaniem gestu do  banału. Tutaj bardzo ważna jest umiejętność wydobycia z utworu jego esencji: emocji jakie przynosi, relacji między poszczególnymi postaciami, nastroju w jaki nas wprowadza, refleksji nad rzeczywistością jaką powoduje. To są te przekładalne składowe.

 

fot. Paulina Staniaszek

fot. Paulina Staniaszek

Do pomocy przy opracowaniu dramaturgicznym reżyser zaprosił Lionela Menarda, bogato doświadczonego reżysera spektakli pantomimy i teatru formy. „W Piotrusiu i Wilku Prokofjew uwrażliwia nas na pewne dźwięki świata, rytmy obecne w naszym świecie. W muzyce zawarł esencję tego, co pragnął przekazać, bo poprzez nią potrafił najpełniej. Naszym zadaniem było odnalezienie tej esencji i przełożenie na pantomimę tych samych emocji, jakie Prokofjewowi udało się zawrzeć w muzyce” – mówił Menard.

 

Dopełnieniem narracji spektaklu będzie oprawa wizualna przedstawienia. Sławomir Szondelmajer – odpowiedzialny za scenografię młody i zdolny twórca, asystent Leszka Mądzika – na małej, kieleckiej scenie zbudował żywą scenografię, otwierającą akcję spektaklu kilka planów. „Rozumiem spektakl pantomimy jako zbiór niesamowicie plastycznych kadrów.” – mówił na konferencji prasowej. Kadry te nasycił swoimi światłami specjalista w dziedzinie reżyserii świateł, zwłaszcza w teatrze pantomimy – Andrzej Król.

 

Premiera spektaklu odbędzie się 14. stycznia w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach o godz. 17:00. Kolejny spektakl już w niedzielny poranek.

 

„Opowieść o Piotrusiu i Wilku”

pantomima na podstawie bajki symfonicznej „Piotruś i Wilk” Sergiusza Prokofiewa
inscenizacja i reżyseria – Bartłomiej Ostapczuk
współpraca dramaturgiczna – Lionel Ménard (Francja)
scenografia – Sławomir Szondelmajer
kostiumy – Bartłomiej Ostapczuk
opracowanie muzyczne – Bartłomiej Ostapczuk
reżyseria świateł – Andrzej Król
charakteryzacja – Aleksandra Plewako-Szczerbińska

 

Obsada:

Jolanta Kęćko
Ewa Lubacz
Małgorzata Sielska
Michał Olszewski
Andrzej Kuba Sielski
Błażej Twarowski