Nowa polska publikacja o teatrze Tomaszewskiego

Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na premierę jubileuszowej publikacji Teatr swój widzę kuliście, która odbędzie się 24 września na Scenie na Świebodzkim. Premierze książki towarzyszyło będzie spotkanie z zespołem aktorskim oraz z krytykami i recenzentami teatralnymi.

 

okladkaW książce, która powstała z okazji 60-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy autorzy starali się uchwycić specyfikę i bogactwo teatru Henryka Tomaszewskiego. Nie będzie to jednak monografia WTP, ale próba dotarcia do jego esencji. Autorskie wypowiedzi na temat teatru Tomaszewskiego przygotowali m.in. Mirosław Kocur, Jolanta Kowalska, Anna Królica, Leszek Bzydl czy Magda Podsiadły. Zrodziły się z tego teksty zróżnicowane formalnie i gatunkowo. Obok rozmów z aktorami i pracownikami WTP, znajdą się teksty o pochodzeniu pantomimy, czy nowe spojrzenie na historię tego teatru.

 

„Nawet genialny Marcel Marceau zazdrościł Tomaszewskiemu jego dzieła. Opowiadał mi kiedyś Kazimierz Wiśniak, wspaniały scenograf, przyjaciel i współpracownik Tomaszewskiego: – ‚Marceau mówił do Henia: Jak to jest, ty robisz takie wspaniałe przedstawienia, a mnie się tak nie udaje?’. W pewnym momencie Marceau spróbował pójść drogą Tomaszewskiego, ale wycofał się, bo w światku teatralnym chodziły słuchy, że po scenie wędrowały zmultiplikowane Marcele Marceau. Krystyna Meissner mówiła o dziełach obu Mistrzów: – Marceau to wielki twórca, ale Tomaszewski był o krok dalej od niego. Marceau tworzył sztukę mimu całym sobą, Tomaszewski stworzył teatr”.

Magda Podsiadły „Mistrz ciszy” /fragment tekstu z publikacji jubileuszowej/

 

Premiera publikacji: 24 września, godz. 18.00, Scena na Świebodzkim, wstęp wolny

Pantomima porusza w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016
Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

materiał nadesłany

Zobacz także:
60 lat Teatru Tomaszewskiego
Program obchodów i informacje o biletach