Polska plenerem silna

Sztuka uliczna sięga swoimi korzeniami teatru greckiego – teatru otwartych przestrzeni. Rządzi się swoimi prawami i ma swoje przywileje. A w Polsce ma też dużą liczbę odbiorców, o czym świadczy XXIV edycja Festiwalu Sztuka Ulicy, i pokaźne grono twórców odnoszących spore sukcesy w kraju i zagranicą.

 

fot. Kasia Chmura-Cegielkowska

fot. Kasia Chmura-Cegielkowska

Tegoroczny festiwal skupia się przede wszystkim na prezentacji polskich twórców teatru ulicznego: aż siedem na osiem zespołów to grupy z Polski. Ich spektakle pokazują najszersze środki jakimi teatr plenerowy dysponuje. Pojawia się więc teatr lalkowy, fizyczny, oparty o elementy cyrkowe i , oczywiście, pantomima. Czyli wszelkie formy teatru plastycznego:

„Tak naprawdę teatr ulicy to teatr plastyczny, gdyż nie jesteśmy w stanie wyciągnąć tych niuansów, przekazu napięć, emocji, które wiążą się ze słowem (…) Słowem dla teatru ulicznego będzie znak, emocja, która płynie z pewnych kontekstów działań plastycznych.”
Dariusz Jarosiński, dyrektor festiwalu Sztuka ulicy (RDC)

Wśród zaproszonych zespołów będzie można zobaczyć m.in. Teatr Pantomimy Mimo i Teatr Akt z Warszawy – oba zespoły za wspólny mianownik wzięły sobie pantomimę, jednak efekty ich pracy są zdecydowanie różne. Teatr Pantomimy Mimo, nawiązując w spektaklu „Komedianci” do m.in. kultowego filmu „Les enfants du paradis” z 1945, bliższy jest tradycji francuskiej pantomimy. Teatr Akt natomiast korzystając ze sztuki cyrkowej  tworzy widowiska dyktowane własnym językiem, wzbogaconym tańcem, akrobatyką, czy teatrem ognia.

Z tradycją widowisk jarmarcznych z klaunadą w tle powiązany jest Teatr Pinezka Przemysława Grządzieli. Jego spektakle to kolaż tańca, akrobatyki, cyrku, klaunady, pantomimy, a nawet teatru masek. Jjego twórczość jest szeroka, a prezentowany w tym roku spektakl „Trollowisko”  będzie dedykowany dzieciom.

 

Na festiwalu zobaczyć będzie można także zespoły: Circus Ferus, KTO, Teatr Snów, a także zasługujący na szczególna uwagę teatr lalek Adama Walnego: Walny-Teatr.

 

Zobacz szczegółowy program XXIV Festiwalu Sztuka Ulicy [tutaj].