Fundacja Pantomima

Fundacja Pantomima to organizacja działająca od 2011. roku we Wrocławiu. Jej szeroko zakrojona działalność obejmuje zarówno edukację dzieci, młodzieży i dorosłych, wspieranie ich poszukiwań artystycznych i tworzenie przestrzeni do wyrażania siebie, jak i działalność publicystyczną i popularyzatorską.  Fundacja Pantomima realizuje między innymi spektakle, warsztaty, lekcje pokazowe, lekcje szkoleniowe, a także master class – zaawansowane warsztaty sztuki mimu.

FUNDACJA PANTOMIMA LOGO  Niedawno dobiegł końca jeden z projektów edukacyjnych. „Teatr pod Kolumnami” to grupa teatralna młodych, która od 2013. roku, przez regularne zajęcia poznawała czym jest sztuka pantomimy. Wystawiono dwa spektakle przygotowane przez uczestników warsztatów „Wnętrze” i „Dzieło”.

Pantomima ma to do siebie, że każdą emocje trzeba poczuć najpierw w środku (nie używamy przecież słów), a dopiero później pokazać ciałem, żeby widz był w stanie zrozumieć intencje. Jest to bardzo emocjonalny i dojrzały teatr, bazujący na wewnętrznych przeżyciach i świadomości własnego ciała, które nie zawsze jest nam przecież posłuszne. – mówi Edyta Kasprzyk, uczestniczka warsztatów.

 

     Nie oznacza to, że grupa przestanie funkcjonować. Spektakle były jedynie podsumowaniem dotychczasowej pracy, a także kolejnym doświadczeniem dla uczestników warsztatów – konfrontacją z publicznością.

DZIEŁO 1      „Pantomima pozwala młodym ludziom na wyrażenie siebie w całkiem inny, niecodzienny, pozawerbalny sposób . Otwiera nowe możliwości pokazując im, że ciało też mówi: że emocje, intencje mogą być przekazywane i odczytywane poza słowami, przy użyciu gestów, ruchów, ułożeń ciała. Większość młodych ludzi, którzy trafiają na zajęcia przychodzi z przeświadczeniem, że „pantonima” to „fajne sztuczki i triki”, „ ładne poruszanie”, „ biała twarz” , „człowiek pokazujący ścianę na rynku”.  Dopiero po kilku zajęciach, przy pracy nad spektaklami, przy budowaniu roli, konstruowaniu scen uświadamiają sobie, jak trudna jest to sztuka, jak wielką świadomość, nie tylko ciała, trzeba posiadać aby precyzyjnie przekazać daną treść. Zderzenie  wyobrażeń młodych ludzi z doświadczeniem jest bezcenne.  Myślę, że edukowanie młodych ludzi w pantomimie, szczególnie dla tego rodzaju sztuki, jest niezwykle ważne.  To poszerzanie horyzontów, kształtowanie świadomych odbiorców, przełamywanie stereotypów i świadomość  zbudowana na doświadczeniu, które zostanie na zawsze.” – mówi Magdalena Hardziej – jedna z instruktorek Teatru Pod Kolumnami, wiceprezes zarządu i działaczka Fundacji Pantomima.

fot. Małgorzata Olbińska

fot. Małgorzata Olbińska

      W ramach działań fundacji powstała także grupa teatralna FreeMotion Group, która obecnie przygotowuje się do najnowszej premiery. Jej członkami są młodzi, zaangażowani twórcy (m.in. absolwenci wrocławskiego Studia Pantomimy Skiby) których forma wyrazu, jaką jest ciało i ruch, stanowi narzędzie do poszukiwań i artystycznej kreacji. Do tej pory współpracowali m.in z Mariuszem Sikorski, Anną Nabiałkowską, Katarzyną Sobiszewską. Grupę będzie można zobaczyć już
15. kwietnia w Klubie Pod Kolumnami we Wrocławiu: więcej informacji tutaj.