„Pianista” Henryka Tomaszewskiego dostępny on-line

Pianista Tomaszewskiego_kadr z nagrania UNESCONa prośbę Wrocławskiego Teatru Pantomimy UNESCO udostępniło nagranie prezentujące etiudę Henryka Tomaszewskiego „Pianista” powstałą 1955 roku – jeszcze przed założeniem Studia Pantomimy.

UNESCO udostępniło nagrany przez siebie film z 1961 roku składający się z 6 etiud, a prezentujący różnorodność form „uniwersalnej sztuki gestu” – jak czytamy na stronie UNESCO. Film był częścią większego projektu na rzecz „wzajemnego uznania wartości kulturowych wschodu i zachodu”.
Jedną z etiud jest „Pianista”, za którą Henryk Tomaszewski w 1955 roku otrzymał srebrny medal na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie. To wyróżnienie utwierdziło Tomaszewskiego o słuszności jego poszukiwań i stało się bodźcem do założenia w 1956 roku Studia Pantomimy. Studia, które niespełna  3 lata później przerodziło się we Wrocławski Teatr Pantomimy.

Całe nagranie można zobaczyć [tutaj]. „Pianista” – Henryk Tomaszewski (16:11)

Tak w jednym z wywiadów Tomaszewski mówił o Festiwalu z 1955 r. i swojej etiudzie:

„Polscy organizatorzy mieli ambicję zaprezentowania czegokolwiek wobec konkurencji zagranicznej. Wybór padł na mnie. Były wtedy w Warszawie pantomimy: francuska, belgijska i chińska. Miałem niewiele czasu i przygotowałem krótką scenkę „Wirtuoz” („Pianista”). Jest ona oparta na karykaturach Buscha, lecz było w tym nadal wiele jeszcze choreografii, klasycznego baletu. I naraz zdobyłem srebrny medal. Wtedy uwierzyłem we własne siły.”